Чому дзвенить у вухах і як позбутися цього?

Дзвін у вухах — один із окремих випадків тиннитуса. Так медики називають будь-які фантомні звуки, наприклад клацання або гудіння, які не чує ніхто, крім людини, яка страждає від них.

Чому дзвенить у вухах і як позбутися цього?

Чому дзвенить у вухах?

Насправді дивний пронизливий звук це плід фантазій мозку. Поява таких відчуттів пов’язане зі збоями у роботі слухового апарату.

Звукові хвилі проникають через слуховий прохід до барабанної перетинки, а звідти передаються у внутрішнє вухо – у тому числі крихітний орган під назвою слуховий равлик. Її поверхня вистелена волосковими клітинами. Вони перетворюють звукові хвилі на електричні сигнали, які через слуховий нерв потрапляють у відповідальну за сприйняття звуків частину кори головного мозку.

Якщо волоскові клітини пошкоджені або щось заважає проходженню звукових хвиль, мозок не отримує очікуваних сигналів. І, намагаючись таки їх виявити, посилює активність слухових нейронів. В результаті виникає електричний шум – тинітус. А ще нейрони можуть активізуватися і власними силами при неполадках у роботі слуховий зони мозку.

Основні причини, чому дзвенить у вухах

Сильне акустичний вплив

Що це таке, знає кожен, хто бував на концертах, стриг траву потужною газонокосаркою, працював на галасливому верстаті чи слухав гучну музику у навушниках.

Сильна акустична дія здатна пошкодити волоскові клітини. Тому людина може почути брязкіт у вухах, коли воно закінчується.

Повна тиша навколо

Тиша дійсно буває дзвінкою. Таке трапляється, коли навколо настільки ні звуку, що мозок не може в це повірити і тому напружує нейрони, що відповідають за слухове сприйняття. З передбачуваними дзвінкими наслідками.

У Telegram-каналі “Йод” Лайфхакер розповідає про здоров’я, спираючись на дослідження вчених. Все для того, щоб ви не пропустили небезпечні симптоми, купували працюючі препарати та дбали про себе правильно. Підпишіться!

Сірка або сторонній предмет у вусі

Вушна сірка, якщо її багато, може майже повністю перекрити слуховий канал. Те саме здатний зробити сторонній предмет, що випадково потрапив.

У цьому випадку мозок не отримує звичних звукових сигналів, і у вухах починає дзвеніти.

Інфекції вуха

Отит (ця загальна назва будь-яких запальних процесів у вусі) призводить до того, що вушний канал набрякає і сильно звужується. Це ускладнює проходження звукових хвиль і може призвести до відчуття дзвону у вухах.

Ліки з ототоксичним побічним ефектом

Корінь «ото» з грецької означає вухо, а слово «токсичний» перекладу не потребує. Такі препарати через речовини, що входять до їх складу, можуть пошкоджувати або зовсім руйнувати волоскові клітини.

Ототоксичний ефект мають багато популярних ліків, у тому числі продаються без рецепта. Це можуть бути:

 • знеболювальні на основі ібупрофену, напроксену або ацетилсаліцилової кислоти;
 • деякі антибіотики, у тому числі тетрациклін та еритроміцин;
 • ліки проти малярії;
 • окремі протисудомні засоби;
 • петлеві діуретики (сечогінні);
 • деякі препарати на лікування раку;
 • антидепресанти трициклічної дії

Вік

З віком волоскові клітини починають відмирати, тому можуть порушуватись функції слухових зон мозку.

Травма голови чи шиї

При ударі, невдалому падінні може постраждати будь-яка частина слухового апарату: равлик, слуховий нерв або ділянку мозку, відповідальні за сприйняття звуків. Нав’язливий дзвін у вухах іноді буває наслідком таких ушкоджень.

Акустична невринома та інші пухлини голови

Акустична невринома – це доброякісна пухлина головного мозку, що повільно росте, яка вражає вестибулярний і слуховий нерв. Найпоширеніший і найпоширеніший її симптом — повна втрата слуху з ураженого боку. Але іноді акустична невринома викликає пронизливий дзвін в одному вусі.

Також до подібних відчуттів можуть призводити інші пухлини голови, шиї чи мозку.

Хвороба Меньєра

Це захворювання внутрішнього вуха, яке вражає равлик і вестибулярний апарат. Основний симптом – запаморочення. Але хвороба Меньєра іноді супроводжується і дзвоном у вусі, що постраждав.

Інші порушення та хронічні захворювання

До дзвінкого варіанта тиннитуса в окремих випадках можуть призвести:

 • гіпертонія;
 • діабет;
 • захворювання щитовидної залози;
 • анемія;
 • мігрень;
 • аутоімунні захворювання, такі як ревматоїдний артрит і системний червоний вовчак.

Що робити, якщо дзвенить у вухах?

Дзвін у вухах – це не самостійне захворювання, а симптом якогось збою в слуховому апараті.

Якщо збій невеликий (наприклад, виник після виходу з гучного концерту), тинітус пройде сам за кілька хвилин або годин. Але якщо дзвін у вухах з’являється регулярно без очевидних причин або зберігається протягом тижня, варто проконсультуватися з терапевтом або отоларингологом.

Не чекайте, а звертайтеся до лікаря негайно, якщо:

 • дзвін у вухах з’явився на тлі постійних запаморочень та зниження слуху;
 • фантомні звуки викликають у вас сильну тривогу чи депресію;
 • дзвін, що затягнувся, виник після удару головою;
 • дзвін у вухах супроводжується слабкістю лицьових м’язів.

Лікар розпитає вас про симптоми, проведе огляд і намагатиметься встановити причину тінітуса. А потім запропонує варіанти лікування.

Наприклад, якщо дзвін викликаний сірчаною пробкою, лікар її видалить. Якщо ви приймаєте ліки з можливим ефектом ототоксичності, вам підберуть альтернативні засоби. За підозри на вікові зміни лікар порадить слуховий апарат.

Також впоратися з нав’язливим тиннітусом іноді допомагають невеликі перетворення на спосіб життя. Медик може запропонувати таке:

 • освоїти техніки релаксації, наприклад, навчитися глибоко дихати, почати медитувати або зайнятися йогою;
 • постаратися нормалізувати сон, тобто спати не менше 8 годин на добу, не лягати після опівночі та відмовитись від стимуляторів типу кофеїну;
 • уникати стресу та гучних фонових шумів (припустимо, відмовитися від звички слухати гучну музику).

Іноді причину нав’язливого тиннітуса знайти не виходить, а корекція способу життя не допомагає. У таких випадках намагаються замаскувати дзвін у вухах за допомогою генератора білого шуму. Цей пристрій носять на вусі як слуховий апарат. Воно постійно здійснює ледве вловимий білий шум, який знижує гучність і виразність дзвону.

Як запобігти дзвону у вухах?

Це не завжди можливо. Наприклад, ви не зможете зупинити старіння або застрахуватися від аутоімунних захворювань.

Проте заходи профілактики тінітусу, які знижують ризик, все ж таки існують:

 1. Відмовтеся від звички слухати музику на високій гучності. Особливо у навушниках.
 2. Якщо вам доводиться працювати або бути в місцях, де багато постійного гучного шуму, надягайте захисні навушники.
 3. Ведіть активний спосіб життя, стежте за раціоном. Це зміцнить організм і зменшить ймовірність розвитку різних захворювань.
 4. Намагайтеся зменшити вживання алкоголю, кави, нікотину або відмовитися від них. Ці речовини погано впливають на серцево-судинну систему і іноді можуть спровокувати тінітус.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.