Як підвищити імунітет дорослій людині в домашніх умовах?

Навколо цієї теми ламають списи і вчені, і цілителі. Одні запевняють, що розмови про нього лише рекламна «фішка», інші лякають його «падінням».

Як підвищити імунітет дорослій людині в домашніх умовах?

Що таке імунітет та причини зниження імунітету?

Наша імунна система складається з кількох органів. Це:

 1. Мигдалики та аденоїди.
 2. Вилочкова залоза – тимус (до періоду статевого дозрівання починає інволюцію, його функції делегуються іншим імунним органам).
 3. Лімфатичні вузли.
 4. Селезінка.
 5. Апендикс.
 6. Пеєрові бляшки в кишечнику.
 7. Кістковий мозок.

Усі вони виробляють чи накопичують наші головні клітини-захисники – лімфоцити (білі кров’яні тільця).

Як тільки організм піддається атаці інфекції, тобто в нього проникають хвороботворні бактерії, віруси або грибки, найпростіші, то лімфоцити починають виробляти антитіла.

Ці білки є зброєю нашого імунітету – вони накидаються на «загарбників» і вступають з ними в бій.

Якщо імунна система здорова, лімфоцити міцні та їх багато, то організм виходить із боротьби переможцем.

Лімфоцити мають «імунну пам’ять». Це означає, що якщо вже помічений ними одного разу збудник знову потрапляє в організм, лімфоцити вже зустрічають його великою кількістю антитіл і перемагають швидше та легше. На цьому принципі ґрунтуються щеплення.

Якщо лімфоцити стоять на варті нашого здоров’я в крові, то в клітинах внутрішніх органів служать їхні «колеги» – макрофаги, завданням яких є негайно «заарештувати» бактерії та інші патогени, що потрапили в тканини.

Прояв послаблень в імунній системі людини

Головні вороги нашої імунної системи, це:

 • Хронічні осередки інфекції та не ліковані запальні процеси.
 • Сезонні гіповітамінози (наприклад, дефіцит вітамінів D та C, групи В).
 • Стреси. Доведено, що при сильній емоційній та психічній напрузі не тільки підвищується вироблення таких гормонів стресу як адреналін і кортизол, а й продукція ацетилхоліну, його інакше називають «гормоном слабкості», який робить уразливішою імунну систему організму людини.
 • Жорсткі дієти, дисбаланс білків, жирів та вуглеводів.
 • Зловживання алкоголем та цигарками.
 • Неписьменне застосування антибіотиків.
Як підвищити імунітет дорослій людині в домашніх умовах?

Методи зміцнення імунітету людини

 1. Каротини, з яких синтезується вітамін А, та вітамін Е – найкращий захист клітин тіла, включаючи імунні. Чим вища їхня концентрація, тим успішніший організм здатний боротися з мікроорганізмами. Провітамін А міститься в моркві, шпинаті, ягодах шипшини, вітаміном Е багаті рослинні олії, Всесвітня Організація Охорони Здоров’я рекомендує в день з’їдати дві столові ложки оливкової олії.
 2. Регулярне вживання томатного соку підвищує концентрацію каротинів у всіх клітинах організму за рахунок вмісту лікопіну. Це потужний антиоксидант каротиноїдної групи, що допомагає захищати клітини від вільних радикалів.
 3. Їжте більше цитрусових та яблук (у них вітамін С).
 4. Також підтримати імунітет допоможуть: цинк (його багато в неочищеному зерні, пивних дріжджах) та селен (їм багаті зерновий хліб, яловичина, телятина, індичка, часник).
 5. Для підтримки місцевого імунітету в дихальних шляхах використовуйте ефірні олії, розпорошені в повітрі. Як показали дослідження, ефірні олії покращують стан слизової оболонки, зволожують її, підвищують імунну відповідь.
 6. Щодня ходіть пішки не менше 30-40 хвилин, саме стільки часу потрібно організму, щоб активізувалася серцево-судинна та імунна система.

Зменште навантаження на імунну систему

Є й ще одна сторона профілактики, яку слід пам’ятати. Коли довкола всі хворіють, важливо не лише зміцнити імунітет, а й зменшити кількість контактів із збудниками інфекції. Чим менше бактерій та вірусів потрапить до організму, тим простіше буде імунітету їх перемогти.

 • Не відвідуйте місця, де багато людей, якщо це можливо. Дотримуйтесь дистанції 1,5 м при зустрічах. Не тисніть руки, не цілуйтесь на знак вітання.
 • Щоб зменшити потрапляння частинок інфікованого слизу на слизові носа, глотки та очей, якщо поряд з вами виявиться хвора людина, носите маску у громадському транспорті, магазині.
 • Перед виходом на вулицю нанесіть на одяг ефірні олії з антимікробною та противірусною дією (м’ятна, евкаліптова, каепутова, ялівцева та ін.), щоб продезінфікувати повітря, що вдихається.
 • Протирайте руки антисептиком після дотику до домофону, кнопок ліфта, дверей, поручнів, телефону. Не чіпайте обличчя, поки ви поза домом.
 • Провітрюйте квартиру кожні 3-4 години. Витирайте пил. Зволожуйте повітря.
 • Ретельно мийте руки, приходячи додому. Не забудьте протерти ключі сумку. Якщо ви носите окуляри, їх треба промити з милом.

Ліки-імуностимулятори послаблюють організм

Коли кров проникають хвороботворні бактерії, віруси, то клітини крові — лімфоцити — починають виробляти антитіла-захисники. Ці білки є зброєю нашого імунітету — вони накидаються на «загарбників» і вступають з ними в бій.

Як підвищити імунітет дорослій людині в домашніх умовах?

Будь-яке нездужання ми звикли списувати на «зниження імунітету» і відразу закуповувати в аптеці його стимулятори. Насправді проблеми з імунною відповіддю організму виникають у серйозних випадках — після операції, імплантацій, агресивних антибіотиків.

Наразі «в моді» різні препарати на основі інтерферонів — речовин, що впливають на імунний обмін. Але ці лікарські імуностимулятори або взагалі марні, або більш серйозні препарати потрібні тільки за показаннями, наприклад, при вторинному імунодефіциті. Будь-яка неписьменна стимуляція веде до виснаження. Якщо постійно підстьобувати препаратами вироблення лейкоцитів, власна імунна система «розліниться» і просто втратить свої функції. Якщо постійно напихати організм будь-якими стимуляторами, він просто стане утриманцем, який постійно чекає «допомоги по безробіттю». І ось тоді можуть і початися вже реальні проблеми з імунітетом.

Якщо ваше завдання – підбадьоритися і підвищити тонус, то краще використовувати природні адаптогени (женьшень, китайський лимонник, рожева родіола, елеутерокок і т.д.). Вони посилюють синтез РНК та білків (тобто основу наших клітин), активізують ферменти обміну та активізують роботу вегетативної та ендокринної систем, при цьому не заважаючи імунній системі.

Модні аналізи як спосіб «чесного відібрання грошей»

Є ще одна модна нині (і недешева) штучка – “тест на імунний статус”, на який нерідко відправляють скаржаться на “зниження імунітету”. Але важливо наголосити на певних нюансах, про які варто знати до відправлення до клініки.

Тест може бути на вагітність або на конкретний алерген. Один тест на імунний статус неможливий. І не потрібний. Імунний статус має сенс визначати у хворих з підозрою на тяжкі порушення імунної регуляції — з первинними імунодефіцитами.

Всі інші випадки загального визначення імунного статусу з великою кількістю показників не є доцільними і є одним із способів вивчати гроші у населення. А далі такі діячі починають “лікувати аналіз”.

Грамотний лікар призначає точні дослідження конкретних показників, припускаючи те чи інше порушення.

У доброї половини дітей, які часто хворіють, наприклад, проблема постійних застуд не в «поганому» імунітеті, а в нерозпізнаній алергії. Щоб з’ясувати це, достатньо здати аналіз крові на імуноглобулін Е та зробити шкірні проби.

Але звідки ж втома та блідий вигляд?

Нерідко причиною слабкості, млявості, блідості, частих застуд виявляється тліюче вогнище недолікованої інфекції або прихована алергія, яка, особливо у маленьких дітей, часто стоїть за нежитями, що не припиняються, і ларингітами.

Як підвищити імунітет дорослій людині в домашніх умовах?

Також останні дослідження показали, що синдром хронічної втоми у 50% випадків викликається вірусами із групи герпесу (у тому числі відомим вірусом Епштейна-Барр). Герпес-віруси дрімають в організмі (їхнє лігво — у нервових вузлах спинного мозку) і не заважають йому нормально працювати. Але на тлі того ж ГРВІ чи грипу герпес-віруси різко «оживають». І дають картину «падіння імунітету»:

 • начебто безпричинну втому, неможливість зосередитися, погіршення пам’яті, нервозність і дратівливість через дрібниці, проблеми зі сном, часті головні болі, зниження сексуального потягу.

А щоб точно дізнатися причину інфекції, потрібно здати загальний аналіз крові та аналіз на віруси. Якщо підтвердиться «вірусна теорія», потрібні антивірусні препарати (наприклад, на основі ацикловіру, який є активним проти вірусів групи герпесу), полівітаміни, антистресові засоби для нормалізації емоційного фону.

Популярні запитання та відповіді

Ми обговорили з експертом, лікарем-терапевтом Наталією Карасьовою питання стимуляції імунітету та препарати, якими намагаються підвищити імунітет.

Які препарати підвищують імунітет?

Всі препарати, що впливають на імунітет, можна розділити на кілька груп:

• імуномодулятори (імунокоректори) – це будь-які засоби, що впливають на власний імунітет людини;
• імуностимулятори та імуносупресори, сироватки та вакцини, імуноглобуліни, анатоксини та фаги – всі ці категорії активно застосовуються дорослими та призначаються дітям для профілактики, лікування захворювань, відновлення ресурсів організму.

Які вітаміни підвищують імунітет?

На імунітет звертають увагу такі вітаміни:

• Д (кальциферол);
• В2, В6, В12;
• Е (Токоферол);
• С («аскорбінка»);
• А (Ретинол).

Вітамін A. Ретинол бере участь у синтезі імунних клітин, протистоїть бактеріям та вірусам, благотворно впливає на стан серцево-судинної та дихальної системи.

Вітамін С («аскорбінка»). Задіяний у формуванні інтерферону. Вітамін С – добрий антиоксидант.

Токоферол бореться з вільними радикалами, що є профілактикою розвитку онкологічних хвороб, і відчуває активізацію імунної відповіді.

Кальциферол необхідний поділу всіх клітин, їх регенерації, зростання і розвитку, зокрема, й у клітин імунної системи. Тому вітамін D нехай і опосередковано, але пов’язаний з імунітетом. В останні роки вчені виявили, що на активованих Т-лімфоцитах, макрофагах та інших клітинах імунної системи є спеціальні рецептори до кальцитріолу (активної форми вітаміну D стероїдної природи). Це таки довело, що «вітамін сонця» впливає на функціонування імунної системи

Вітаміни групи В знижують ризик виникнення стресових ситуацій та навантажень на організм, беруть участь у боротьбі з депресією та емоційним навантаженням – це дає можливість клітинам діяти в активному робочому режимі при імунній відповіді та підвищує опірність організму до різних захворювань.

Як підвищити імунітет після коронавірусу?

Правила прості:

• здоровий сон (не менше 8 – 9 годин на добу);
• фізична активність (ходьба, плавання);
• повноцінний раціон з розподілом білків жирів та вуглеводів у співвідношенні 1:1:3 з достатньою кількістю клітковини (фруктів, овочів, зелені, зернових та ін.);
• дихальна гімнастика;
• вітамінотерапія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.