Цікаві факти про Балтійське море

Балтійське море в давнину називалося Варязьким морем. Геологічна історія Балтики, на думку вчених, почалася більше 1 мільярда років тому. Спочатку на цьому місці сформувалася річка Ерідан, витік якої знаходився в сучасній Лапландії, а дельта в Нідерландах.

Цікаві факти про Балтійське море

24 цікавих фактів про Балтійське море

 1. Балтійське море омиває береги тільки однієї частини світу – Європи. Воно пов’язане з Атлантичним океаном, що з давніх часів зробило його важливим торговим шляхом.
 2. Островів в ньому більше, чим в будь-якому іншому морі на Землі. Частина Балтійського моря між Ботнічною і Фінською затоками називається Архіпелаговим морем, тут розташований найбільший в світі архіпелаг за кількістю островів – їх тут близько 50 тисяч. Правда, більшість з них дуже малі, це просто скелі і мілини.
 3. Площа Балтійського моря становить 419.000 км². Для порівняння, це трохи більше площі Норвегії і трохи менше площі Швеції. Хорватію тут можна було б розмістити 7,5 раз, Молдавію – 12 разів, а Чорногорію – 30 разів.
 4. Так як більшу частину вод це море отримує з річок, вода тут не солона, а солонувата. Це найбільше в світі море з такою особливістю, в центральній його частині солоність води на поверхні в 5-6 разів нижче середньої, а в Фінській і Ботнічній затоках – приблизно в 15 разів.
 5. Екологія в Балтійському морі викликає побоювання. Після Другої світової війни тут проводилися поховання контейнерів з отруйними речовинами, і за минулі десятиліття ці контейнери через корозію втратили герметичність, так що токсичні речовини почали просочуватися назовні.
 6. Це море омиває береги дев’яти країн. Це Росія, Німеччина, Литва, Латвія, Естонія, Норвегія, Швеція, Фінляндія і Польща.
 7. Балтійське море дуже молоде, воно утворилося в своїх сучасних кордонах всього близько 4000 років тому. Тобто його ще не існувало, коли в Стародавньому Єгипті люди зводили перші єгипетські піраміди. Найдавніша з них, піраміда Джосера, була побудована близько 4500 років тому.
 8. Після останньої льодовикової епохи величезний льодовик, що покрив половину Землі крижаним щитом, відступив, і приблизно 14.000 років тому на місці сучасної Балтики утворилося Балтійське льодовикове озеро. Потім на цьому місці виникали інші водойми – Іольдієве море, Анцілове озеро і Літорінове море, поки, нарешті, не утворилося Балтійське.
 9. Нева, на якій стоїть Санкт-Петербург, є однією з найбільших річок, що впадають в море. Цікавий факт: Нева і це море – приблизно ровесники, вони утворилися в один і той же час, плюс-мінус.
 10. Середня глибина Балтійського моря невелика, всього 51 метр, а максимальна – 470 метрів. У Філіппінському море, найглибшому в світі, середня глибина досягає 4108 метрів, а максимальна – 10.994 метра.
 11. Балтійське море перевершує озеро Байкал, найбільший прісноводний водоймище на Землі, приблизно в 900 разів. При цьому по максимальній глибині воно поступається йому в 3 з гаком рази.
 12. Всім відомо, що солону морську воду пити не можна. Однак, води Балтики в екстреній ситуації можна пити, так як вони не дуже солоні. Це, звичайно, шкідливо, але не смертельно.
 13. Тут дуже рідко бувають високі хвилі, зазвичай навіть під час шторму вони не перевищують 3-3,5 метрів у висоту. Але офіційний рекорд висоти хвилі в Балтійському морі – цілих 11 метрів! Правда, таке буває рідко – тільки тоді, коли сильний ураган наганяє воду з глибоких районів моря на мілководді.
  Цікаві факти про Балтійське море
 14. Лише 257 островів тут мають площу понад 1 км. Населення на деяких з них є, в цілому на островах тут живе близько 60 тисяч чоловік. Найбільшим островом є Зеландія площею в 7031 км².
 15. Води Балтійського і Північного морів володіють різною щільністю, а тому вони практично не змішуються там, де вони зустрічаються. У цьому місці можна побачити дивну картину – чітко помітну межу між двома морями.
 16. По дну Балтійського моря проходить найбільшим в світі підводний газопровід, “Північний потік” довжиною в 1224 км. Він був побудований в 2010-2012 роках, і з тих пір успішно функціонує. По ньому Росія поставляє природний газ в Європу.
 17. Припливи і відливи тут одні з найбільш слабких в світі, якщо порівнювати з іншими морями. Рівень води в різний час доби зазвичай змінюється всього на 20-30 сантиметрів.
 18. Взимку північна частина Балтійського моря замерзає і покривається льодом. Цьому сприяє як досить холодний клімат регіону, так і низька солоність вод.
 19. Тут є дуже мальовничі пляжі. Правда, не у всіх виникає бажання купатися у водах Балтики, так як вода тут все-таки досить холодна навіть у найтепліші літні місяці.
 20. Концентрація золота у водах Балтійського моря вище, чим в будь-якому іншому море. Але його промисловий видобуток з води все одно економічно невигідний, при поточному рівні розвитку технологій.
 21. У нього впадає близько 250 річок, але великих з них всього 8 – Нева, Нарва, Західна Двіна (Даугава), Німан, Преголя, Вісла, Одер і Вента. Тільки Вісла і Даугава мають довжину понад 1000 км.
 22. На Стародавньої Русі Балтійське море називалося спершу Балтійським, а потім Шведським. За Петра I його стали називати на німецький манер – остзейським морем. У сучасному світі данці, шведи, німці і фіни називають його Східним морем, а естонці – Західним.
 23. На берегах Балтійського моря добувається більше бурштину, чим де б то не було ще в світі. Єдиний в світі бурштиновий комбінат знаходиться саме тут. Ця частина узбережжя так і називається – Бурштиновий берег.
 24. За всю історію метеорологічних спостережень було зафіксовано близько 20 випадків, коли взимку Балтійське море замерзало цілком. Останній раз це відбулося у 1987 році.

https://rdr.salesdoubler.com.ua/in/offer/2514?aid=59356

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.