Як заощаджувати на квитках на поїзд: докладна інструкція

Заощаджувати можна багато в чому, в тому числі і на найнесподіваніших речах. Наприклад, придбання залізничних квитків. Їх у нашій країні мало не буває. Адже завдяки поїзду будь-який уїк-енд можна перетворити на захоплюючу пригоду.

Як заощаджувати на квитках на поїзд

Оптимізуйте дати

Про це мало хто знає, але починаючи з 2012 року Укрзалізниця встановила гнучку систему ціноутворення на перевезення у поїздах далекого прямування. Вартість квитка залежить від дня тижня, а також від календарного періоду (загалом таких періодів 13). Так, якщо виїжджати у вівторок чи середу, квиток обійдеться на 10% дешевше, ніж у понеділок, четвер чи суботу. Квиток на п’ятницю чи неділю коштуватиме дорожче за ті ж 10% від його стандартної ціни. Таким чином, формуючи свою поїздку так, щоб виїзд припадав саме на вівторок чи середу, можна непогано заощадити на проїзді – особливо якщо їхати сім’єю чи компанією.

Окрім тижневих знижок, у системі УЗ діють ще й календарні. Перераховувати всі 13 періодів ми тут не будемо, скажімо лише, що на «пікові» дати (початок та закінчення тривалих свят чи туристичного сезону) вартість квитків зростає, а в періоди малого попиту відповідно знижується. При цьому коефіцієнти підвищення/зниження накладаються один на одного, в результаті загальний розмір знижки може становити 30% стандартної ціни проїзду.

Вибирайте послуги

Купуючи квиток, особливо в системах інтернет-букінгу, необхідно уважно дивитися, які послуги включаються до підсумкової вартості проїзду. Наприклад, якщо ви їдете зі Львова в Київ поїздом №74 Львів – Москва, який по території нашої країни слідує вдень, навряд чи вам знадобиться ліжко. А вона, між іншим, коштує 32 грн. і при оформленні квитка за замовчуванням включається до його вартості. Як, втім, і чай, який сьогодні у більшості поїздів коштує 8 грн. Щоб відмовитись від непотрібних вам послуг, при оформленні квитка через інтернет потрібно просто зняти відповідні галочки на бланку. А ось при покупці в касі потрібно уточнити, що, наприклад, «ліжко не потрібне».

Як заощаджувати на квитках на поїзд

Купуйте в інтернеті

До речі, про каса та інтернет-сервіси. Сьогодні квиток на потяг можна купити чотирма способами:

  • у залізничній касі, що належить УЗ (на вокзалах або в Центральних залізничних касах, Київ, бул. Т. Шевченка, 38);
  • у «партнерській» залізничній касі (як правило, такі каси розташовані у великих торгових центрах, супермаркетах тощо);
  • у системах електронних платежів та на сайтах туристичних агенцій (Proizd.ua(Промокод на знижку у розмірі 5% – sd2021), Tickets.UA, Pilot.ua, e-kassa тощо).

Напевно, кожному очевидно, що найдешевші квитки – у букінгу УЗ: здешевлення досягається за рахунок відсутності комісійних для зовнішніх провайдерів, а у разі власних кас – завдяки зменшенню касового збору. Різниця зазвичай невелика, але у разі поїздки групою чи сім’єю та економія додаткових 10-15 грн. на квитку буде дуже відчутною.

Наразі практично на всі потяги можна оформити посадковий документ в інтернеті. Але в деяких випадках (переважно на додаткові та сезонні поїзди) замість повноцінного квитка система видасть вам квитанцію про оплату. А квиток потрібно буде роздрукувати в залізничній касі. У цьому випадку слід мати на увазі, що у партнерських касах за роздрук квитка з вас візьмуть близько 30 грн., а у власних касах УЗ послуга буде безкоштовною.

Вибирайте комфорт

Ми знаємо, що вагони бувають плацкартні, купейні та люкс. Колись були ще й спільні, але таких у системі УЗ уже не залишилося – хіба десь на далекій периферії. Відносно недавно в ужиток увійшли і «сидячі» вагони – 1 та 2 класи. Є ще й третій, але таке буває хіба що в електричках. Відповідно, і ціна квитка формується залежно від категорії вагона.

Як заощаджувати на квитках на поїзд

Проте крім категорії, вагони ще мають і коефіцієнт фірмовості. Саме тому у різних вагонах однієї категорії одного й того ж поїзда вартість проїзду може відрізнятись. Як правило, чим більш «фірмовий» вагон, тим краще в ньому є сервіс (чистота, обладнання, постіль, допослуги тощо). Саме тому, хоч і вкрай рідко, трапляються випадки, коли проїзд у фірмовому плацкартному вагоні коштуватиме майже стільки ж, скільки й у нефірмовому купе.

Крім коефіцієнта фірмовості, поїзди УЗ бувають кількох категорій. А саме: пасажирський, швидкий, прискорений, швидкісний. Різниця вартості проїзду в поїздах різних категорій може бути дуже суттєвою: наприклад, проїзд у купейному вагоні поїзда №26 Рахів/Перемишль – Львів – Одеса категорії «Нічний швидкий» зі Львова до Одеси обійдеться в 2,5 рази дешевше, ніж проїзд у поїзді №12 Львів – Одеса категорії «Нічний експрес». Втім, такі поїзди складаються з нових вагонів, і рівень сервісу на борту досить високий.

Користуйтесь винятками

Іноді, однак, за ту саму послугу можна заплатити дешевше. Наприклад, у деяких випадках УЗ надає знижки за попередній продаж, а у разі оформлення квитків туди та назад отримати додаткову знижку в 10%. Поки що це працює лише для 1 класу експресів “Інтерсіті” та “Інтерсіті+”, але не виключено, що в майбутньому така практика пошириться і на інші категорії поїздів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.