Звідки береться заздрість і як з нею впоратися?

Вчені припускають, що заздрість виникла завдяки еволюції. Це почуття мало вказувати на вразливості людини і мотивувати її виправити становище, отже, підвищувати шанси виживання.

Звідки береться заздрість і як з нею впоратися?

Навіщо потрібна заздрість і якою вона буває?

При заздрощі активується передня поясна кора мозку, яка також відповідає за біль, голод, сексуальне задоволення та систему винагороди. Саме тому людина має сильні почуття, коли, наприклад, бачить у сусіда нову гарну машину.

Первісних людей заздрість штовхала до дій: або вони забирали силою те, чим хотіли мати, або намагалися досягти рівного чи вищого рівня самостійно. Подібні прагнення допомагали вижити та залишити потомство. З того часу суспільство сильно змінилося, проте заздрість нікуди не зникла.

Вчені висувають різні теорії про те, що все-таки є це почуття. Одні розглядають заздрість як суто негативну емоцію, яка провокує агресивну поведінку. Інші як реакцію людини на власні недоліки. А треті взагалі говорять про існування м’якої (білої) та злоякісної (чорної) заздрості.

Згідно з прихильниками останньої теорії, м’яка заздрість межує із захопленням і, як вважають деякі психологи, може мотивувати людину. Злоякісна ж викликає ненависть до інших або змушує почуватися нещасним.

Чому і кому зазвичай заздрять люди?

Заздрість переважно поширюється на оточуючих, які близькі нам за статусом чи чий успіх виявляється у зрозумілих нам категоріях.

З цієї причини ми гостріше реагуємо на досягнення інших в областях, які турбують нас самих. Наприклад, олімпійському чемпіону можуть заздрити спортсмени або ті, хто вважає, що не досягнув схожих успіхів у аналогічному віці.

Досягнення знайомих нас турбують сильніше, ніж невідомих перехожих. А з дуже успішними людьми зіставляємо себе рідше, тому що зазвичай не вважаємо, що маємо рівні з ними таланти або можливості.

Зрештою, яскравіші негативні емоції у нас викликають конкретні, а не абстрактні речі. Ми швидше заздритимемо дорогою машиною, великому будинку або частим поїздкам за кордон, ніж умоглядному щастю.

Тобто колишній однокласник з його Lexus – це більш можлива мета для заздрощів, ніж Ілон Маск. Першого ми знаємо давно, та й машину він ставить прямо під нашим вікном, а другий повертає астрономічними сумами десь у Північній Америці.

Як заздрість шкодить?

Користь заздрощів, навіть м’яка, не надто очевидна. Так, вчені з Німеччини, Великої Британії та Австрії проаналізували анкети, які 18 тисяч австралійців заповнювали протягом восьми років. Дослідники не знайшли жодних доказів, що заздрість мотивує людей зміни чи призводить до підвищення психологічного чи матеріального благополуччя.

А ось негативних ефектів, що породжуються цією емоцією, напевно чимало.

Вона може викликати ворожість для людей

Заздрість змушує або стати краще самому, або зробити все, щоб опустити іншого рівня. Це може виявлятися як у незначних уколах, так і у відвертій зловтішності та агресії. І навіть між друзями може спалахнути справжня ворожнеча.

Хоча агресивна поведінка не допомагає заздріснику досягти бажаного, воно втамовує його зловтіху. Так, американські психологи виявили, що спортивні фанати іноді радіють, коли гравець із команди-суперника отримує травму.

Вона може провокувати цькування

Заздрість нерідко стає причиною цілеспрямованої агресії. За відсутності можливості потішити свою зловтіху іншими методами або обійти конкурента в чесній боротьбі багато хто починає самостверджуватись за допомогою брудних прийомів. У такому разі в хід йдуть цькування та плітки.

Вона може змушувати людей брехати

Іноді ті, хто заздрить по-чорному, намагаються покращити своє становище не через наполегливу працю та самовдосконалення, а за допомогою швидших методів. Наприклад, збрехати про свої професійні досягнення, щоб отримати більш статусну роботу.

Вона може зашкодити кар’єрі

Коли людина одержима чужими успіхами, зациклена на порівняннях, вона іноді починає нехтувати своїми обов’язками і навіть саботувати роботу. Наприклад, ігнорувати доручення колеги, який одержав підвищення. Скандали та невиконані обов’язки в результаті обертаються проти заздрісника.

Вона може призвести до стресу чи депресії

Через сильні і часті напади заздрості здатна впасти самооцінка, а сама людина може почати соромитися своїх почуттів. Подібні хворобливі емоції призводять до апатії, сумнівів та ізоляції – це пряма дорога до стресу та депресії.

Звідки береться заздрість і як з нею впоратися?

Що робити із заздрістю?

Випробовувати таке почуття природно, але це не означає, що з ним неможливо чи не треба боротися. Ось кілька порад, як упоратися з негативною емоцією.

Визначте, що викликає заздрість

Розуміння причин допоможе краще розібратися у своїх почуттях та спокійніше реагувати на ситуацію. На зміну сліпої агресії прийде раціональніший підхід, який ще й підкаже, як вчинити, щоб отримати бажане.

Тож спробуйте визначити, чого саме вам не вистачає. Наприклад, якщо ви не можете дозволити собі подорожувати, коли колега з такою самою зарплатою робить це регулярно, знайдіть причину. Можливо, він на всьому заощаджує, тому у нього залишаються зайві гроші на поїздки. А можливо, у вас є сім’я та діти, у той час як його нічого не тримає.

Зосередьтеся на своїх досягненнях

Відверніться від звершень інших і подивіться на себе. Подумайте, що викликає у вас гордість. Можливо, ви не стали начальником, зате всі колеги вас поважають. А може, ви не досягли великих успіхів у спорті, зате виростили чудових дітей.

Така похвала собі дасть вам мотивації і відверне від негативу. Адже коли ви поглянете на власні досягнення, то відразу відчуєте себе впевненіше і менше заздритимете іншим.

Намагайтеся налагодити стосунки і більше працювати разом

Як показало китайське дослідження, якщо активно підтримувати зв’язок з людьми, приводів для заздрощів буде менше. Причому, і у вас, і у них. Тож якщо підвищать вас, решта визнає рішення справедливим — адже успіх не закрутив вам голову. А якщо кар’єрними сходами підніметься ваш знайомий, то ви, мабуть, порадієте за товариша — він же вам не суперник.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.